BİTKİ ÇAYI

Doğanın sunduğu farklı aromalar, renkler ve tatlardaki bitkiler, şifa verici ufak mucizeler barındırır. Onlarla hazırlayacağımız çayların hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız için faydaları tahmin edebileceğimizden çok daha fazla. İnsanoğlu yüzyıllardır bitkilerin tedavi edici özelliklerinin farkında. Depresyondan nezleye, mide bulantısından sindirim problemlerine pek çok farklı rahatsızlığa şifa kaynağı olabilen bitkilerin pozitif etkileri bilimsel bulgularla da destekleniyor.

Bitkiler spesifik faydalarının yanı sıra içinde bulunan vitaminler ve minerallerle de bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasına, hastalıklara karşı bünyenin direnç oluşturmasına yardımcı oluyor. Bitkilerin şifalandırıcıetkilerinden yararlanmak için onları tüketmenin en kolay ve keyifli yolu bitki çayları. Bazı bitki çayları öksürük, boğaz ağrısı, uykusuzluk, mide rahatsızlıkları gibi problemlerde kısa sürede etki ederken; artrit, kan şekeri, hormonal rahatsızlıklar, iltihabi durumlar gibi köklenmiş sağlık sorunlarında daha uzun dönemli kürler uygulamak gerekiyor. Bu gibi durumlarda her zaman bir doktordan görüş almayı unutmayın. Green Life’ın sizler için özenle hazırladığı bitki çayları içerisinde size iyi gelecek pek çok keyifli seçenek bulacaksınız.

Bitki çayları sadece yetişkinlerin değil, çocuklar ve hayvanların yaşadığı problemlerde de olumlu neticeler veriyor. Çocuklara, sevdikleri bir meyve suyunun içine karıştırarak; hayvanlara ise içtikleri suya ekleyerek bitki çaylarını içirebilirsiniz. 

Bazı insanlar bitki çaylarının tadından hoşlanmayabilir. Fakat bitki çaylarını çok daha lezzetli ve şifalı hale getirerek onları sunmanın mümkün olduğunu unutmayın. Pek çok bitki çayı ile en iyi giden tatlardan biri baldır. İnsanoğlu için en iyi doğal tatlandırıcı olan bal, çayı sadece çok daha lezzetli hale getirmekle kalmaz aynı zamanda içerdiği mineral, amino asit ve vitaminlerle sağlık açısından da daha faydalı yapar. Dezenfekte edici, rahatlatıcı, sakinleştirici özellikleri bitki çaylarını daha da şifalandırıcı hale getirir. Bal ile birlikte çaylarınızaekleyebileceğiniz en ideal tatlardan biri limondur. Eşsiz aroması ve ekşimsi tadıyla çayınızı daha da lezzetli hale getirirken başta C vitamini olmak üzere vitamin ve antioksidanlar açısından da zenginleştirir. Hamileler, emziren anneler ve ilaç kullananlar bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışması gerektiğini unutmamalı.

PAPATYA

Latince: Anthemis recutita

İngilizce: Camomile

 

Neye iyi gelir?

Bir fincan papatya çayı, uzun bir günün yorgunluğunu geride bırakmanın en keyifli yollarından biridir. Papatyanın yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi yüzyıllardır biliniyor. İçeriğinde doğal aspirin bulunuyor. Stresi azaltmasının, uykusuzluğa iyi gelmesinin, gergin ve kaygılı ruh hallerini yumuşatmasının yanında sindirimi kolaylaştırıyor. Kurutulmuş papatya çiçekleriyle hazırlanan çayı hem büyükler hem de küçükler güvenle içebilir.

Tadım notları

Topraksı bir aroması ve elmayı çağrıştıran çiçeksi bir tatlılığı vardır.

Alternatif kullanımları

Soğutulduktan sonra haricen kullanıldığında, antiseptik özellikleri ortaya çıkarak yaraların ve egzama, akne gibi cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Diş eti kanamaları ve ağız yaraları için gargara yapılabilir. Uçucu yağında mavi azulen başta olmak üzere kıymetli bileşenler bulunur.  

Tadını zenginleştirin

Papatya çayınızı hazırlarken içine bir iki dilim elma, ufak bir parça tarçın kabuğu ve biraz bal ekleyerek daha zengin bir tat elde edebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Sabahları güne sakin bir başlangıç yapmak, geceleri yatmadan önce rahat ve huzurlu bir uykuya dalmak için içebilirsiniz.

EKİNEZYA

Latince: Echinacea purpurea/ angustifolia

İngilizce: Echinacea

 

Neye iyi gelir?

Ana vatanı Amerika olan bu güzel görünümlü bitkinin iyileştirici etkileri ilk olarak Kızılderililer tarafından keşfedilmiş. Yüzyıllar boyunca ilaç olarak kullanılan ekinezya, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudun bakteri ve virüslere karşı savunma sistemini harekete geçiren, aynı zamanda iltihap sökücü ve anti-alerjen özelliklere sahip doğal bir antibiyotik. Boğaz ağrısı, ağız yaraları, öksürük, bronşit, sinüzit, nezle, grip, burun akıntısı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde ekinezya çayı size şifa kaynağı olacak. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı ekinezya çayının koruyucu özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Tadım notları

Çiçeksi bir aroması ve dudaklarınızla ağzınızda karıncalanma hissi yaratan güçlü bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Çocuklarda astım ve alerji tedavilerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Mantar gibi enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Tadını zenginleştirin

Ekinezya çayınızı hazırlarken içine limon dilimleri, bir parça taze zencefil, bir iki yaprak nane ve biraz bal ekleyerek daha zengin bir tat elde edebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Hastalık belirtilerini hissetmeye başladığınızda hemen içmeye başlayın ve hastalığınız tamamen geçene kadar devam edin. Ayrıca soğuk dönemlerde bağışıklık sisteminizi destekleyerek hastalıklara karşı vücudunuzu korumanız için de ekinezya çayı size yardımcı olacaktır.

REZENE

Latince: Foeniculum purpureum

İngilizce: Fennel

Neye iyi gelir?

Rezene, yaprağından köküne tüm parçalarıyla kullanılabilen iyi bir idrar söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştıran, mide bağırsak sistemini temizleyen, detoks etkisine sahip hoş aromalı bir bitkidir. Sindirim zorluğu, mide yanması, şişkinlik gibi problemler yaşadığınızda rezenin şifalandırıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Süt veren anneler düzenli olarak rezene çayı içtiklerinde sütleri artar. Anne sütü vasıtasıyla bebeğe de geçen rezene, bebeklerde sindirim sistemini düzenler, kolik bebeklere ve gaz sancılarına iyi gelir.

Tadım notları

Tatlı ve taze bir tadı, anason ve meyankökünü çağrıştıran sıcak bir aroması vardır. Geri planda kafur aroması hissedilir.

Alternatif kullanımları

Boğaz ağrısını gidermek için ılıtılmış rezene çayı ile gargara yapabilirsiniz.

Tadını zenginleştirin

Rezene çayınızı içine biraz taze sıkılmış limon ve bal ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Her öğünden sonra birer bardak taze demlenmiş rezene çayı içerek sindirim sistemini rahatlatıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz.  

ZENCEFİL

Latince: Zingiber officinale

İngilizce: Ginger

Neye iyi gelir?

İçi ısıtan, stresi gideren, rahatlatıcı ve tazeleyici etkileriyle vücudun yenilenmesini sağlayan zencefil, dünya üzerindeki en iyi ilaçlardan biri. Kan dolaşımını düzenleyici, iltihap söktürücü ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bulantıya, mide ağrılarına, midede şişkinlik ve gaza, soğuk algınlığına, baş ve kas ağrılarına iyi gelir.

Tadım notları

Zencefil, bitki çayları arasında en lezzetli çaylardan biridir. Limon notaları içerir, sıcak, biberli, topraksı ve odunsu bir aroması vardır. Tadı biraz keskin ve acıdır.

Tadını zenginleştirin

Bal, limon suyu ve limon kabuğu rendesi ile zenginleştirildiğinde zencefil çayının lezzeti ikiye katlanır.

Ne zaman içilir?

Bir fincan zencefil çayı, enerjinizi tazelemek, kendinizi daha iyi hissetmek istediğiniz her zaman için idealdir. Özellikle kaygı seviyenizin yüksek olduğu, zor geçen günlerde ve soğuk algınlığı geçirdiğiniz dönemlerde mutlaka zencefil çayı için.

YEŞİL ÇAY

Latince: Camellia sinensis

İngilizce: Green Tea

Neye iyi gelir?

5000 yıldır Çin tıbbında kullanılan en önemli bitkilerden biri olan yeşil çayın faydaları Batı’da ancak 70’li yıllardan bu yana biliniyor. Kansere, kalp hastalıklarına ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan, kolesterolün düşmesine yardımcı olan, tansiyonu dengeleyen özellikleri ile sağlığına özen gösterenler için vazgeçilmezler arasında. Güçlü antioksidan özelliği bağışıklık sistemini koruyor, kronik öksürüğe, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına iyi geliyor.

Tadım notları

Taze otsu aroması, dilde hafif uyuşma yaratabilen sert bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Ağızdaki enfeksiyonları iyileştirmek ve diş çürümelerini önlemek için ılık yeşil çay ile gargara yapılabilir ya da ağız çalkalanabilir. Ayrıca banyo suyunuza ekleyerek cildi yumuşatan, tazeleyici ve canlandırıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Tadını zenginleştirin

Tadını zenginleştirmek ve farklı bir lezzet yakalamak için yeşil çayınızı demlerken içine kurutulmuş gül, limon dilimleri ve bal ekleyebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Bağışıklık sisteminizi korumak, kanser karşıtı ve dolaşımı düzenleyici etkilerinden faydalanmak için her gün bir iki fincan tüketebilirsiniz. İçeriğinde kafein bulunduğu için kafeine karşı duyarlılığı olan kişiler dikkatli tüketmeye özen göstermeli.

LAVANTA

Latince: Lavandula intermedia

İngilizce: Lavender

Neye iyi gelir?

Sakinleştirici, yatıştırıcı, stres giderici ve kaslardaki gerginlikleri gevşetici özelliklere sahip mükemmel bir antidepresandır. Aynı zamanda antiseptik, antibakteriyel özellikleri vardır. Baş ağrısına iyi gelir, kan akışını düzenler.

Tadım notları

Taze çiçeksi bir tada, parfümlü güçlü bir aromaya sahiptir.

Alternatif kullanımları

Lavanta ile iki ufak kese hazırlayıp uykudan önce gözlerinizin üzerine koyarsanız çok daha rahat ve huzurlu bir uykuya dalarsınız.

Tadını zenginleştirin

Lavanta çayınızın tadını zenginleştirmek için demlerken içine bir iki dilim taze zencefil, birkaç tane kakule çekirdeği ve biraz bal katın.

Ne zaman içilir?

Lavanta çayı toksik olmadığı için istenildiği kadar tüketilebilir. Özellikle yoğun geçen günlerin akşamlarında yorgunluğunuzu atmak ve uykuya hazırlanmak için idealdir.

MISIR PÜSKÜLÜ

Latince: Zea mays

İngilizce: Mealie silk

Neye iyi gelir?

Mısır kabuğunun altından çıkan ipeksi dokudaki püsküller potasyum açısından çok zengindir. Spazmdan sık veya zor idrara çıkmaya, sistitten prostat problemlerine idrar yollarıyla ilgili sorunların giderilmesinde oldukça etkilidir. Yüzyıllar boyunca Kızılderililer mısır püskülünü hem kadınlarda hem erkeklerde kronik mesane problemlerinin tedavisinde kullanmış. Böbrek taşı düşürmede, böbreklerin temizlenmesinde ve ödem atımında da faydalıdır.

Tadım notları

Baskın bir tadı yoktur. Aroması olgunlaşmamış mısırı çağrıştırır.

Alternatif kullanımları

Başta çıban olmak üzere enfeksiyonlu yaraların tedavisi için enfekte bölgeye ılık mısır püskülü çayı ile pansuman yapın.

Tadını zenginleştirin

Mısır püskülü çayınızı hazırlarken içine bir tutam kekik ve rezene ile bir iki dilim limon ve biraz bal ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

İdrar yollarıyla ilgili problem yaşadığınızda ya da ödem atmak istediğinizde içebilirsiniz.

MELİSA

Latince: Melissa officinalis

İngilizce: Melissa / Lemon balm

Neye iyi gelir?

2000 yıl önce melisa, sindirim problemlerinin yanı sıra anksiyete ve uykusuzluk gibi psikolojik problemlerin de tedavisinde kullanılıyordu. Bilimsel araştırmalar bugün melisanın gerçekten de sindirimi kolaylaştıran en iyi bitkilerden biri olduğunu doğruluyor. Yatıştırıcı, sakinleştirici, stres giderici etkilere sahip olan bu özel bitki her yaş grubunun tüketimine uygun.

Tadım notları

Nane notaları içeren taze limonsu bir tada, hoş bir aromaya sahiptir.

Alternatif kullanımları

Hiperaktif, kolik ve zor çocuklar için melisa çayı meyve suyu ile karıştırılarak keyifle tüketilecek bir içeceğe dönüştürülebilir.

Tadını zenginleştirin

Hoş kokulu ve aromalı bir çay olan melisa çayına biraz bal ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Her gün bir iki fincan melisa çayı ile dolaşım, tansiyon, mide yanması, reflü, ağrılı adet dönemi gibi şikayetlerin yanında anksiyete bozuklukları, depresyon ve uykusuzluk gibi problemleri de düzene sokabilirsiniz.

GÜL ÇAYI

Latince: Rosa species

İngilizce: Rose

Neye iyi gelir?

Mis kokulu yapraklarıyla hoş kokulu bir çay hazırlayabileceğiniz gül, gergin ve stresli geçen günlerde rahatlamanız için idealdir. Yorgunluğu alması, anksiyete ve uykusuzluğa iyi gelmesi, adet sancılarını hafifletmesi gibi faydalarının yanı sıra sinirlerinizi yumuşatmak için de harika bir tercihtir.

Tadım notları

Çiçeksi hoş bir aroması, meyvemsi bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Hazırladığınız gül çayını buzdolabında soğuttuktan sonra taze sıkılmış meyve suyu ile karıştırarak hoş aromalı bir soğuk içecek elde edebilirsiniz.

Tadını zenginleştirin

Gül çayınıza bir tutam tarçın ile biraz bal ekleyerek zengin bir tat yakalayabilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalık durumlarında taze zencefil, bal ve limon ile karıştırarak sıcak için. Ayrıca yeterince mutlu hissetmediğiniz günlerde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

BİBERİYE

Latince: Rosmarinus officinalis

İngilizce: Rosemary

Neye iyi gelir?

Akdeniz’e ve Güney Avrupa’ya özgü bir bitki olan biberiye, en sevilen çaylardan biridir. Enerji arttırıcı, iltihap sökücü ve dolaşımı düzenleyici etkileri vardır. Romatizma ve artrit gibi hastalıkların dışında diyabet, kronik ağrılar, yoğun stres gibi rahatsızlıklara karşı olumlu etki etmektedir. Ayrıca hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır.

Tadım notları

Çam notaları içeren odunsu bir aroması, nane ve adaçayını andıran güçlü bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Biberiye çayını soğuttuktan sonra cildiniz için canlandırıcı etkiye sahip doğal tonik olarak kullanabilirsiniz.

Tadını zenginleştirin

Biberiye çayınıza bir iki dilim limon ve biraz bal ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Günde en fazla bir fincan içilmesi ve 10 günlük kürler halinde tüketilmesi önerilir.

ADAÇAYI

Latince: Salvia officinalis

İngilizce: Sage

Neye iyi gelir?

Hafızayı kuvvetlendirici etkileri yüzyıllardır bilinen adaçayı Akdeniz’e özgü bir bitkidir. Kuvvetli bir antiseptiktir ve mantara karşı etkilidir. Soğuk algınlığı, nezle, grip ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bunun yanında sindirimi kolaylaştırır, kadınlarda adet döngülerini düzenler.

Tadım notları

Keskin notalara sahip misk ve kafur aromaları içerir.

Alternatif kullanımları

Boğaz ağrıları ve enfeksiyonları için adaçayını ılıttıktan sonra gargara yapın. Ayrıca ılık adaçayını akne tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Tadını zenginleştirin

Bir dilim limon ve biraz bal ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Günde en fazla bir fincan içilmesi ve 10 günlük kürler halinde tüketilmesi önerilir.

ISIRGAN OTU

Latince: Urtica dioica

İngilizce: Stinging nettle

Neye iyi gelir?

Vitamin ve mineral deposu olan ısırgan otu, sağlık için çok iyi bir destekçidir. Arındırıcı detoks özelliği onu artrit, gut, mesane ve üriner sistem enfeksiyonları, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde vazgeçilmez kılar. Çok iyi bir anti-alerjendir. Ateş düşürücü, egzama, böcek ısırıkları ve astımı iyileştirici özellikleri mevcuttur. Ayrıca en önemli özelliklerinden biri de anne sütünü arttırmasıdır.

Tadım notları

Taze otsu bir aroması ve hafif bibersi bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Ağrılara iyi gelen bir çaydır. Yaşlı köpeklerin içtikleri suya ya da yemeklerine katılarak rahat etmeleri sağlanabilir.

Tadını zenginleştirin

Bir parça çubuk tarçın, biraz limon suyu ve bal ile lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Aralarında 2-3 gün ara vererek 10 günlük kürler halinde tüketilmesi önerilir.

ANASON

Latince: Pimpinella anisum

İngilizce: Anise

Neye iyi gelir?

Sindirim sistemi için en faydalı bitkilerden biri olan anasonun tohumlarından elde edilen anason çayı, mide yanmasından reflüye, mide bulantısından koliğe pek çok derde deva. Bunun yanında hıçkırığı, yemeklerden sonra oluşan gaz ve şişkinliği, mide spazmlarını, adet dönemi kramplarını gidermekte de önemli role sahip.

Anason ayrıca anne sütünü de arttırıyor. Emziren anneler düzenli olarak anason çayı içtiklerinde sütlerinin artmasının yanı sıra bebeklerinin gaz sancılarını gidermek için de çözüm üretmiş olurlar.

Tadım notları

Meyankökünü çağrıştıran ılık, tatlı, karakteristik bir tadı, meyvemsi bir aroması vardır.

Alternatif kullanımları

Anason çayını hazırlayıp soğuttuktan sonra bir şişeye koyarak yüzünüz için tonik olarak kullanabilirsiniz. Özellikle yağlı ve akneli ciltlerde çok iyi sonuç verir.

Tadını zenginleştirin

Anason çayınızı tatlandırmak için içine bir dilim portakal ile biraz bal ekleyin.

Ne zaman içilir?

Hamilelik süresince içilmemelidir. Hamilelik dönemi dışında sindirime bağlı problemler yaşandığında tüketilebilir.

CİVANPERÇEMİ

Latince: Achillea millefolium

İngilizce: Yarrow

Neye iyi gelir?

Bu antik bitki eski zamanlarda, savaşta yaralanan askerlerin kanamalarını durdurmak için kullanılırmış. Truva savaşında Akhileus (Aşil) askerlerinin yaralarını tedavi etmek için bu otu hep yanında taşımış. Bu nedenle Latince ismi Akhileus’un adı ile anılıyor. Yaraların iyileştirilmesinin yanında iç kanamaların durdurulmasında, yüksek tansiyon tedavisinde, ateş düşürmede de kullanılıyor. Dolaşımı düzenliyor, kadınlarda adet döngülerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca iyi bir iltihap sökücü ve başta idrar yolları enfeksiyonu olmak üzere her türlü hastalığın iyileştirilmesinde etkili bir antiseptik.

Tadım notları

Güçlü, keskin bir aroması acımsı bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Civanperçemi çayını hazırlayıp soğuttuktan sonra her türlü yarayı dezenfekte etmek için üzerine sürebilirsiniz.

Tadını zenginleştirin

İçine biraz limon suyu ve bal ekleyerek civanperçemi çayınızı zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Su çiçeği ya da kızamık gibi akut hastalıklarda günde 2-3 fincana kadar içilebilir. Diyabet, burun kanaması, yüksek tansiyon, romatizma gibi kronik durumlarda ise günde bir fincan içilmesi yeterlidir. En fazla 7 gün boyunca içilmeli daha sonra en az 7 gün ara verilmelidir.

TARÇIN KABUĞU

Latince: Cinnamomum species

İngilizce: Cinnamon

 

Neye iyi gelir?

Isıtan zengin aromalı lezzetiyle tatlı bir rahatlama sağlayan tarçın, dünyanın en sevilen baharatlarından biridir. Sıcak bitki çaylarına ve diğer içeceklere tarçın kabuğu eklemek yüzyıllardır devam eden bir gelenektir. Sıcak dokunuşu, rahatlatıcı etkisi, anti-bakteriyel ve spazm giderici özellikleri ile kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Öksürük, soğuk algınlığı ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Menopoz semptomlarının giderilmesine yardımcı olur.

Tadım notları

Geri planda narenciye ve karanfil notaları barındıran tatlı, sıcak ve odunsu bir aromaya sahiptir

Alternatif kullanımları

Kür olarak tüketildiğinde böbrek ve karaciğer temizliği için tonik etkisi gösterir.

Tadını zenginleştirin

Tarçın kabuğu çayınızı bir iki dilim taze zencefil, birkaç tane karanfil ve biraz bal ile zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Sabahları güne sakin bir başlangıç yapmak, geceleri rahat ve huzurlu bir uykuya dalmak için içebilirsiniz.

HİBİSKÜS

Latince: Hibiscus sabdariffa

İngilizce: Rosella

Neye iyi gelir?

Amber çiçeği olarak da bilinen hibisküs, amino asitler, mineraller ve C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Öksürük, soğuk algınlığı, nezle ve grip için kullanabileceğiniz en ideal çaylardan biridir.

Tadım notları

Biraz ekşimsi ve keskin aromaya sahiptir.

Alternatif kullanımları

Soğuttuktan sonra boğaz ağrısı için gargara olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca

döküntü, böcek ısırığı ve kaşıntı için haricen kullanabileceğiniz iyi bir losyondur.

Tadını zenginleştirin

Portakal dilimleri ve bal ile lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Soğuk algınlığında günde üç kez tüketilmesi önerilir. Bunun dışında dünyada farklı kültürlerde sıcak ve soğuk içecek olarak da tüketilmektedir.

MATE ÇAYI

Latince: Ilex paraguariensis

İngilizce: Mate (Yerba mate)

 

Neye iyi gelir?

Son yıllarda özellikle kilo verme ve yorgunluğa karşı etkileriyle popülerleşen mate çayı, içinde kafein barındıran, uyarıcı etkiye sahip, yeşil ve siyah çaya alternatif bir çaydır. Brezilya, Arjantin ve Paraguay başta olmak üzere Güney Amerika kıtasının tamamında en çok tüketilen içeceklerden biridir. Canlılık verir, enerjiyi arttırır, zihni açar. İçerdiği 24 farklı vitamin, 15 amino asit ve antioksidanlarla vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için idealdir. Vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar ve kabızlığa iyi gelir.

Tadım notları

Hafif acımsı sert bir tada,  zengin, sıcak, dengeli bir aromaya sahiptir.

Alternatif kullanımları

Kür olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcıdır.

Tadını zenginleştirin

Hazırladığınız çayın tadı acı gelirse bir miktar süt ile şeker veya bal ekleyebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Mate çayında kafein olduğu  ve uykunuzu kaçırabileceği için akşam saatlerinde içmekten kaçının, gün içinde tüketin.

HAYIT OTU

Latince: Vitex agnus-castus

İngilizce: Chasteberry/Vitex

Neye iyi gelir?

Hayıt tohumu çayı özellikle kadınlar için faydalıdır. Hormonsal hastalıklardan depresyona kadar pek çok rahatsızlığın giderilmesinde etkilidir. Yüksek ateş, baş ağrısı, gaz gibi problemlerin giderilmesinin yanı sıra idrar arttırma için de kullanılır. İçeriğinde tanen, sineol ve glikozit gibi etkili uçucu yağlar bulunur. Kökeni o kadar eskilere dayanır ki, tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, M.Ö. 450 yılında ilk defa Akdeniz’e özel bu bitkiden ve sağlığa faydalarından bahsetmiştir.

Tadım notları

Oldukça acı bir tada ve keskin bir aromaya sahiptir.

Alternatif kullanımları

Hayıt otu lapa şeklinde hazırlanıp akrep, arı veya böcek sokmasından oluşan şişliklerin üzerine sürüldüğünde tedavi edici etkiye sahiptir.

Tadını zenginleştirin

İçine birkaç tane kurutulmuş gül, limon dilimleri ve bal ekleyerek lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Rahatsızlık yaşadığınız dönemlerde sabah ve akşamları günde iki kere içebilirsiniz.

SİNAMEKİ

Latince: Cassia

İngilizce: Senna

 

Neye iyi gelir?

Sinamekinin tarihte doktorlar tarafından ilk kullanımı MS 9. yüzyılda Arap Yarımadası’na kadar uzanır. En belirgin özelliği müshil etkisidir. Dolayısıyla kabızlığı gidermek ve bağırsakları yumuşatmak için kullanılır. Bunun yanında iştah kesici özelliğinden dolayı diyet yapanlar tarafından da kullanılır, zayıflamaya yardımcı olur.

Tadım notları

Tatlı ve acı notalar barındıran buruk bir tadı, kendine özgü keskin bir aroması vardır.

Alternatif kullanımları

Hemoroid ve egzama tedavisi için üretilen kremlerde sinameki kullanılmaktadır.

Tadını zenginleştirin

Bal ve limon ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Daha etkili olması için geceleri yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir.

KİRAZ SAPI

Latince: Prunus avium

İngilizce: Cherry stalk

Neye iyi gelir?

Kiraz sapı çayı yağ yakıcı, idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkileri nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur. İdrar söktürücü etkisi ayrıca böbrek taşı oluşumunu önler, detoks etkisi yaratarak toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Bununu yanında kanı temizler, kolesterolün düşürülmesine, kalp ve damar rahatsızlıkları ile yüksek tansiyon tedavisine yardımcıdır.

Tadım notları

Hafif acımsı bir tada, otsu bir aromaya sahiptir.

Alternatif kullanımları

Adet dönemi kramplarının giderilmesinde bayanlar için önemli bir yardımcıdır.

Tadını zenginleştirin

Limon suyu ve bal ile lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce birer bardak içebilirsiniz. Fazla tüketimi vücudun susuz kalmasına neden olabileceği için dikkatli tüketilmelidir. Düşük tansiyon ve ishal gibi rahatsızlıklar yaşayanlar tüketmemelidir.

IHLAMUR

Latince: Tilia Platyphyllos

İngilizce: Linden

 

Neye iyi gelir?

Bir fincan ıhlamur çayı, uzun bir günün stresini geride bırakmanın en keyifli yollarından biridir. Sinirleri yatıştırıcı, kaygı giderici, stresi azaltıcı etkilerinin yanı sıra rahat bir uykuya geçişi de kolaylaştırır. Kış aylarında vücut direncini arttırmasının yanı sıra soğuk algınlığı, nezle ve griple mücadelede etkilidir. Öksürüğü yumuşatır. Yemeklerden sonra içildiğinde sindirime de iyi gelir.

Tadım notları

Tatlı meyvemsi bir tadı, narenciye notaları içeren çiçeksi bir aroması vardır.

Alternatif kullanımları

Ihlamur çayı soğutulduktan sonra gözlere kompres yapıldığında şişliklerin ve yorgunluğun giderilmesine yardımcıdır.

Tadını zenginleştirin

Ihlamur çayınızı hazırlarken içine bir iki parça elma kabuğu, ufak bir parça tarçın kabuğu ve biraz bal ekleyerek daha zengin bir tat elde edebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Sıcak veya soğuk olarak günün her saati içebilirsiniz.

MEYAN KÖKÜ

Latince: Glycyrrhiza glabra

İngilizce: Liquorice

Neye iyi gelir?

Meyankökünün sağlık açısından faydaları yüzyıllardır biliniyor. Başta karaciğer hastalıkları olmak üzere, ülser, mide yanması gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Bağışıklığı kuvvetlendiriyor, soğuk algınlığına iyi geliyor. Yatıştırıcı ve balgam söktürücü özellikleri bulunuyor.

Tadım notları

Tatlı, acı, tuzlu öğeler barındıran zengin ve keskin bir tadı, güçlü bir aroması vardır.

Alternatif kullanımları

Soğutulmuş meyankökü çayı ile gargara yapmak ağız yaralarının tedavisine yardımcı olur. Macun haline getirilip sürüldüğünde egzama, kaşıntı, kızarıklık gibi cilt problemlerine iyi gelir.

Tadını zenginleştirin

Tarçın veya nane ekleyerek meyankökü çayınızın lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Kısa dönemlik kürler halinde günde bir iki fincan tüketilmelidir. Bazı yan etkilerinden dolayı dikkatli tüketilmelidir.

FUNDA YAPRAĞI

Latince: Ericaceae

İngilizce: Erica

 

Neye iyi gelir?

Süpürgeotu olarak da bilinen funda yaprağı, böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır. Kür olarak uygulandığında böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca idrar ve iltihap söktürücü etkileri kuvvetlidir. Emziren annelerde süt arttırıcı etkisi de vardır.

Tadım notları

Acımsı ve sert bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Cilde esnekliğini veren elastin üretimini tetiklediği için kozmetik sektöründe pek çok kremin içinde etken madde olarak kullanılır. Ezilerek sırt, boyun ve bel bölgelerine sürüldüğünde bu bölgelerdeki ağrılara iyi gelir. Ayrıca zeytinyağı ile karıştırılarak akne, çıban, egzama gibi cilt yaralarına sürülebilir.

Tadını zenginleştirin

Yeşil çay ile birlikte demleyip limon suyu ve bal ile lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Günlük olarak 1-3 fincan tüketilebilir.

DEFNE YAPRAĞI

Latince: Laurus nobilis

İngilizce: Bay

Neye iyi gelir?

Defne yaprağı çayı vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Demir bakımından oldukça zengindir; demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan anemi hastalığının tedavisine yardımcı olur. Sindirim sorunlarına, mide ağrılarına iyi gelir. Soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Cildi gençleştirir, kırışıklıkları önler.

Tadım notları

Hoş kokuludur. Hafif acımsı bir tadı vardır.

Alternatif kullanımları

Soğutulmuş defne yaprağı çayını spreyli bir şişeye doldurup sinek ve böcek kovucu olarak kullanabilirsiniz.

Tadını zenginleştirin

Lezzetini zenginleştirmek için balla tatlandırabilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Yemeklerden sonra veya yemek aralarında günde bir iki fincan içilebilir.

KUŞBURNU ÇAYI

Latince: Rosa canina

İngilizce: Rosehip

 

Neye iyi gelir?

A, B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin olan kuşburnu bitkisi güçlü bir antioksidandır. Nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Eğer C vitamini eksikliğiniz varsa, ateşliyseniz ya da yorgunluk çekiyorsanız kuşburnu çayı size iyi gelecektir. Ayrıca beyin fonksiyonlarını düzenlemeye, kavrama yeteneğini arttırmaya yardımcı olur.

Tadım notları

Mayhoş, meyve aromalı hoş bir tada sahiptir.

Alternatif kullanımları

Kuşburnu cilde çok iyi gelen bir bitkidir. Özellikle yağı cilde sürüldüğünde yaşlanma karşıtı etkileri cildi yeniler, tazeler, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Tadını zenginleştirin

Karanfil, tarçın ve bergamot gibi farklı aromalar ve bal ilave ederek lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Hoş lezzetli kuşburnu çayını kışın sıcak, yazın soğuk olarak günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

 

FORM ÇAYI

Neye iyi gelir?

Form çayı, kilo vermeye yardımcı bitkisel karışımlı bir çaydır. Funda yaprağı, kuşburnu, avokado yaprağı, sinameki, rezene, biberiye, papatya, mayıs papatyası, altın otu ve mısır püskülünün harmanlanmasından oluşur. İçeriğindeki zengin bitkiler metabolizma hızını arttırarak gün boyu yakılan kalori miktarını yükseltir, harcanan enerjinin vücutta depolanan yağlardan gelmesini sağlayarak yağ yakımını hızlandırır. Zayıflatıcı etkisinin yanı sıra kabızlık gibi bağırsak problemlerini çözmeye de yardımcıdır.

Tadım notları

İçerisinde bulunan bitkilerden gelen buruk, ekşimsi ve güçlü bir tadı, çiçeksi notalar barındıran odunsu bir aroması vardır.

Tadını zenginleştirin

İçine bal ve limon ekleyerek lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Yemeklerden sonra tüketebilirsiniz.

KIŞ KEYFİ ÇAYI

Neye iyi gelir?

Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtıp metabolizmanızı güçlendirerek hastalıklara yakalanmayı önlemenize yardımcı olacak bir çaydır. Zengin içeriği zencefil kökü, karışık meyveler, tarçın kabuğu, ıhlamur, hibiskus, portakal kabuğu, mayıs papatyası, oğul otu, karanfil, hatmi çiçeği ve kakule karışımından oluşur. Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, içinizi ısıtacak ve hoş kokusuyla size keyif verecek bitkiler bu çayda harmanlanmıştır. Öksürük, soğuk algınlığı, grip, sindirim sorunları, şişkinlik ve  bulantıya iyi gelir.

Tadım notları

Zencefilin limonsu notası, tarçının büyüleyen kokusuyla birleşir. Meyvelerden gelen hafif mayhoş bir tadı, meyvemsi, hoş kokulu çiçeksi bir aroması vardır.

Tadını zenginleştirin

Lezzetini bal ve limon ile zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Bir fincan kış keyfi çayı soğuk kış akşamlarında, enerjinizi tazelemek ve bağışıklığınızı güçlendirmek için idealdir.

MEYVE ÇAYI

Neye iyi gelir?

En lezzetli, en aromatik meyvelerin karanfil ve tarçınla birleşiminden oluşan bu muhteşem lezzet karışımı vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya, cildi temizleyip tazelik kazandırmaya yardımcı olur. Doğal ve sağlıklı olması, keyifli bir içim sunması, iyi hissettirmesi ve sakinleştirmesi meyve çayının en önemli özellikleridir.

Tadım notları

Meyvelerin tatlı-ekşi lezzeti ile hoş aroması, tarçın ve karanfilden gelen baharatlı, odunsu notalarla birleşir.

Tadını zenginleştirin

Biraz bal ekleyerek lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Meyve çayını kışın sıcak, yazın soğuk olarak her gün keyifle tüketebilirsiniz.

YAZ KEYFİ ÇAYI

Neye iyi gelir?

Ihlamur, kabuk tarçın, tomurcuk gül, limon kabuğu, melisa ve hibisküs karışımından oluşan bu çay, hafif içimi ve zengin aromasıyla yaz aylarının keyfini ikiye katlamak için özel olarak hazırlandı. Sıcaklarla mücadele eden bünyeyi serinletici, ferahlatıcı, tazeleyici özellikler sunar.

Tadım notları

Hafif ve yumuşak içimlidir. Tarçının tatlı odunsu aromasıyla zenginleşen, meyvemsi ve çiçeksi notalar içeren bir tada sahiptir.

Tadını zenginleştirin

Biraz bal ilave ederek lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Sıcak ya da soğuk olarak her gün içebileceğiniz, enerjinizi artıracak doğal bir içecektir.

DİNLENCE ÇAYI

Neye iyi gelir?

Kurutulmuş meyvelerin sarı kantaron, rezene, anason, papatya, melisa, lavanta ve kurutulmuş gül ile harmanlanmasından oluşur. Gergin, uykusuz, stresli ve yorgun günlerinizde sizi rahatlatacak, yüzünüze gülümseme, vücudunuza hafiflik getirecek bitkisel bir çaydır. Karışımda bulunan sarı kantaron bitkisi, mutluluk hormonu salgılanmasına ve depresif ruh hallerinin iyileşmesine yardımcı olur. Bunun yanında yemekten sonra yaşanan hazımsızlık, gaz gibi problemlerin giderilmesinde de etkilidir.

Tadım notları

Meyvelerden gelen tatlı-ekşi bir tadı; meyvemsi, çiçeksi, otsu notalar içeren zengin bir aroması vardır.

Tadını zenginleştirin

Biraz bal ekleyerek lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Sabahları güne sakin bir başlangıç yapmak, geceleri yatmadan önce rahat ve huzurlu bir uykuya dalmak ya da yemeklerden sonra mideyi rahatlatmak için içebilirsiniz.

BAHAR KEYFİ

Neye iyi gelir?

Bahar keyfi çayı, karışımında bulunan tomurcuk gül, mayıs papatyası, kuşburnu, melisa, tarçın ve portakal kabuğu ile baharın enerji ve coşku dolu atmosferini her yudumda hissettirir. Kolay ve keyifli bir içime sahip olan bu çay, mis kokulu portakal kabukları ve mayhoş lezzetteki kuşburnu ile enerji verirken, melisa ve tomurcuk gül sayesinde sakinleşmenize yardım eder.

Tadım notları

Tarçından gelen sıcak ve odunsu aromalar, çiçeksi ve meyvemsi notalarla tamamlanır. Hafif mayhoş, tatlımsı bir tadı vardır.

Tadını zenginleştirin

Lezzetini biraz bal ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Sabahları güne sakin bir başlangıç yapmak, gün içinde enerjinizi tazelemek ve geceleri rahat ve huzurlu bir uykuya dalmak için içebilirsiniz.

KIŞ ÇAYI

Neye iyi gelir?

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte düşen vücut direncini arttırmanın en kolay ve doğal yolu bitki çaylarıdır. Ihlamur, karışık meyve çayı, limon kabuğu, hatmi çiçeği, kök zencefil, papatya, mayıs papatyası, hibisküs, melisa, ebegümeci, kabuk tarçın, zerdeçal, adaçayı ve havlucan karışımından oluşan kış çayı, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtırken hastalıklara yakalanmamanız için vücut direncinizi artırmaya yardımcı olur.

Tadım notları

Meyvemsi, otsu notalar içeren hafif mayhoş bir tadı, keskin bir aroması vardır.

Tadını zenginleştirin

Biraz bal ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Özellikle hastalıklara yakalanmadan önce içilmelidir. Günde 1-2 fincan sıcak olarak tüketilir.

MEYVELİ YEŞİL ÇAY

Neye iyi gelir?

Lezzetli ve aromatik meyvelerin yeşil çay, karanfil ve tarçınla harmanlanmasından oluşan bu özel çay, yeşil çayın güçlü antioksidan özellikleriyle meyve çayının sakinleştiriciliğini birleştirir. Yeşil çayı tek başına tüketmek istemeyenler için oldukça lezzetli bir alternatiftir. Kansere, kalp hastalıklarına, kolesterolün düşmesine, enfeksiyonlara karşı vücudun korunmasına yardımcı olur, tansiyonu dengeler. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atımına destek sağlar, cildi temizleyip tazelik kazandırır.

Tadım notları

Yeşil çayın taze otsu aroması, meyvelerin tatlı-ekşi lezzeti, tarçın ve karanfilden gelen baharatlı, odunsu notalarla birleşir.

Tadını zenginleştirin

Biraz bal ekleyerek tadını zenginleştirebilirsiniz.

Ne zaman içilir?

Bağışıklık sisteminizi korumak ve vücudu dengeleyici etkilerinden faydalanmak için her gün bir iki fincan tüketebilirsiniz. İçeriğinde kafein bulunduğu için kafeine karşı duyarlılığı olan kişiler dikkatli tüketmeli.